Világszerte épülnek innovatív 3+ generációs blokkok

2019.06.05. 6:00
Mozgalmasak voltak az elmúlt hónapok az atomenergia-iparban. Számos 3+ generációs reaktor létesítése is mérföldkőhöz ért világszerte. Az innovatív technológiát alkalmazó blokkok nemcsak jobb gazdasági mutatókkal bírnak elődeiknél, de aktív és a passzív biztonsági megoldásaik révén a lehető leghatékonyabb védelmet is biztosítják. Ilyen blokkok épülnek majd Pakson is, hogy a jelenleg működő négy egység üzemidejének lejárta után is biztosítsák a hazai lakosság és gazdaság számára az elérhető árú, klímabarát villamos energiát.

Forrás: Rosenergoatom

Az év elején Bulgária a második atomerőművének továbbépítéséről döntött. A bolgár kormány 2019 márciusában közzétett jelentése szerint, a második bolgár atomerőmű építése 2020-2021-ben folytatódhat. A tervek szerint nyolc év alatt építik meg a létesítményt. A bolgár parlament tavaly júniusban engedélyezte, hogy a kormány újraindítsa a kétezer megawatt teljesítményre tervezett belenei atomerőmű építésének projektjét. Bulgáriában jelenleg egy atomerőmű üzemel. A Duna mellett fekvő kozloduji erőműben két, egyenként 1000 megawatt teljesítményű, szovjet gyártmányú reaktor működik, és ezek az ország áramtermelésének 33 százalékát adják.

Jelentős előrelépések történtek a kínai atomerőmű projektekben is. CNNC kínai állami atomenergetikai konszern és az ASZE, a Roszatom állami atomenergetikai vállalat mérnökdivíziója március 7-én a Tianwani Atomerőmű 7-es és 8-as blokkjának létesítésére vonatkozóan általános, a Xudabao Atomerőmű 3-as és 4-es blokkjára vonatkozóan pedig műszaki projektszerződést írt alá. A négy új 3+ generációs VVER nukleáris egység ütemezését is megerősítették, eszerint 2021 májusában kezdődik a Tianwan-7 építése, 2021 októberében a Xudabao-3, 2022 márciusában Tianwan-8 és 2022 augusztusában a Xudabao-4.

A Tianwani Atomerőmű orosz tervek szerint épült, VVER-1000-es reaktorokkal felszerelt 4. blokkját 2018. október 27-én kapcsolták hálózatra. A Tianwani Atomerőmű 2017-ben hálózatra kapcsolt harmadik, illetve a negyedik blokkjának építése a Roszatom közreműködésével valósult meg.

Tavasszal a török atomerőmű építése is fontos mérföldkőhöz érkezett. Ezen a telephelyen négy új blokk megépítését tervezik. 2019. március 8-án befejezték a beton beöntését az első török atomerőmű 1. blokkjának alapzatába. Az Akkuyu Atomerőmű építési területén az alap betonozása az idei év egyik kulcsfontosságú eseménye. Az 1. blokk építése során a továbbiakban a kettős falú reaktorépület belső és külső falait építik majd meg. Az építési területen folyó munkálatokkal párhuzamosan már zajlik a további blokkok létesítési engedélyéhez szükséges tervdokumentáció előkészítése az engedélyező török nukleáris hatóság számára. Törökország a Roszatom konszern közreműködésével építi első atomerőművét.

Április elején adták hírül, hogy az első fehérorosz atomerőművi blokkon elkezdődtek az üzembe helyezés előkészületei. Az osztraveci telephelyen két VVER-1200 típusú blokk épül. Az első kivitelezése 2013 novemberében, a második 2014 áprilisában kezdődött el, előbbit idén, utóbbit jövőre tervezik indítani.

Ugyancsak április eleji hír, hogy elkezdődött Üzbegisztánban a tervezett atomerőmű telephelyének kiválasztása. Oroszország és Üzbegisztán 2018 szeptemberében írt alá előzetes megállapodást az atomerőmű építésében való együttműködésre. A Roszatom tájékoztatása szerint az erőmű két VVER-1200 típusú reaktorral rendelkezik majd, amelynek első egysége 2028-ig megkezdi a kereskedelmi üzemét.

Mindeközben több új oroszországi atomerőmű projekt is elérte az üzembe helyezés, illetve üzemeltetés szakaszát. 2019. május 1-jén hálózatra kapcsolták a Novovoronyezsi Atomerőmű II. kiépítésének második blokkját, majd az orosz nukleáris hatóság június 3-án kiadott engedélye alapján megkezdődött a kereskedelmi üzemeltetést megelőző szakasz, így a blokk már villamos energiát termel a hálózatra. Ez már a harmadik üzemelő VVER-1200-as egység a világon.

Az első ilyen típusú egységet, a Novovoronyezsi Atomerőmű II-es kiépítésének első blokkját 2016-ban indították el, és azóta 18,3 milliárd kWh villamos energiát termelt. A második hasonló blokkot – egy másik telephelyen – a Leningrádi Atomerőmű II. kiépítésében állították termelésbe, amely 2018 óta már 5,7 milliárd kWh villamos energiát termelt. A Leningrád Atomerőmű II. kiépítés 1. blokkjának generátorát 2018. március 9-én kapcsolták a hálózatra, a blokk 2018 októberében állt kereskedelmi üzembe és idén már a piacon is megjelent az itt termelt energia. A Leningrád II. projekt a Roszatom nemzetközi projektjeinek – így Paks II., a Belarusz Atomerőmű, az egyiptomi El-Dabaa, a finn Hanhikivi és mások – esetében referenciablokkjaként szolgál.

A korábbi, 1000 megawattos orosz blokkokkal összehasonlítva a II. kiépítés keretében megépült 3+ generációs blokk számos előnyt tudhat magáénak, amelyek jelentősen növelik az új erőmű gazdasági teljesítményét és biztonságát. A blokk villamosenergia-teljesítménye például 20%-kal, 1000-ről 1200 MW-ra nőtt; a főberendezés élettartama pedig megduplázódott, 30-ról 60 évre. Az egység nukleáris biztonsági szempontból megfelel a legmagasabb nemzetközi követelményeknek.